ΣΑΒΒΑΤΟ 12-11-2011
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Ειρήνη Ευσταθίου & Μυρτώ Ξανθοπούλου
12:00-14:00 ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ – Νομαδική Αρχιτεκτονική: “Το τραγούδι. Ο χώρος ως κοινό αγαθό. Εργαστήριο για το κέντρο της πόλης”
15:00-17:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – Τζένη Αργυρίου
17:00-20:00 ΑΡΧΕΣ ΠΡΟΒΑΣ – Δημήτρης Καραντζάς
20:30-21:30 ΔΙΑΛΕΞΗ-PERFORMANCE – Γιώτα Ιωαννίδου & Teresa Maria Diaz Nerio: «AULA INTERGALACTICA»
21:30-22:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #1 – Νικολέτα Ξεναρίου & Μάρθα Μαυροειδή
22:00-22:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #2 – Sinus Explorer & Violintzis & Εύη Σαουλίδου & Ανέστης Αζάς: “Αποσπάσματα από την Αόρατη Επιτροπή- Η επικείμενη εξέγερση”
22:30-23:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #3 – Elektrobalkana impro session
ΚΥΡΙΑΚΗ 13-11-2011
12:00-14:00 ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ – Γιάννης Ντίνος: «Από το βιολογικό στο ψυχικό σώμα. Μια ψυχαναλυτική και φαινομενολογική ματιά πάνω στο σώμα»
15:00-21:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ – «Η πολιτιστική πολιτική και το σύγχρονο θέατρο #2. Η ανάγκη ενός νομοσχεδίου για τις παραστατικές τέχνες» Α. Αζάς, Β. Κοσμόπουλος, Γ. Παπαϊωάννου, Φ. Ταλαμπούκας
ΒΡΑΔΥ ΔΡΑΣΗ – ομάδα Errands & Τάσος Σκλαβούνος
22:00-23:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #2 – Berlin Brides
ΔΕΥΤΕΡΑ 14-11-2011
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Arbit City Group (Κρήνη Δημοπούλου, Δήμητρα Δημοπούλου, Νατάσα Ευσταθιάδη, Μανώλης Λεμός, Γιάννης Μουράβας)
15:00-17:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – Άντζελα Μπρούσκου : «Περιμένοντας… (κάτι για την πείνα)»
17:00-21:00 ΑΡΧΕΣ ΠΡΟΒΑΣ – Γιάννης Παρασκευόπουλος
21:00-21:45 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #1 – Δημήτρης Τσιάμης-Ράνια Καπετανάκη-Μαρία Λαμπράκη-Δημήτρης Καινός- Ελισάβετ Ξανθοπούλου
22:00-22:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #2 – Arbit City Group
22:30-23:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #3 – Adam_is : «Γραφομηχάνη»
23:00 ΗΟΜΕ VIDEO – οργάνωση: Ρόζα Γιαννοπούλου
ΤΡΙΤΗ 15-11-2011
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Στέλιος Καραμανώλης & Τούλα Πλουμή: «Μαθήματα Γερμανικών»
12:00-14:00 ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ – Υπατία Βουρλούμη: «Εισαγωγή στις performance studies: θέματα και μέθοδοι»
14:30-15:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – ομάδα Errands: παρουσίαση δράσης «αρχιτεκτονικές ουτοπίες του 70’»
15:00-17:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – Στάθης Γράψας: «12 μήνες θέατρο στη φυλακή»
17:00-20:00 ΑΓΩΝΑΣ ΛΟΓΟΥ – «Εκπαιδευτικοί μηχανισμοί πρόσληψης των νέων μορφών στις παραστατικές τέχνες» : Δημήτρης Τσατσούλης (συντονισμός), Γρηγόρης Ιωαννίδης, Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Ιωάννα Ρεμεδιάκη, Άννα Τσίχλη
21:00-21:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #1 – Ευριπίδης Λασκαρίδης & Καλλιόπη Σίμου (ομάδα osmosis)
21:30-22:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #2 –Μαριέλα Νέστορα – Μαίρη Φώφη Ανέστου – Ιωάννα Αποστόλου (ομάδα YELP danceco): “What I Wanted”
22:00-23:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #3 – MiniMaxiMum Improvision
ΤΕΤΑΡΤΗ 16-11-2011
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Λήδα Δάλλα & Αποστόλης Πεταλιάς: «Living Dining Room»
17:00-20:00 ΑΡΧΕΣ ΠΡΟΒΑΣ – ομάδα Blitz
21:00-21:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #1 – ομάδα Θέατρο του Πανικού
21:30-22:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #2 – Χαράλαμπος Γωγιός & Δημήτρης Δημόπουλος: «Νέα προσέγγιση στα τραγούδια της ‘Όπερας των ζητιάνων’»
22:30 ΗΟΜΕ VIDEO – Μοντέρνα τέρατα / I nuovi mostri (1977) σπονδυλωτή ταινία των Μάριο Μονιτσέλι, Ντίνο Ρίζι, Έτορε Σκόλα με τους Βιτόριο Γκάσμαν, Ορνέλα Μούτι, Ούγκο Τονιάτσι
ΠΕΜΠΤΗ 17-11-2011
Αποτελέσματα από το Ανοιχτό κάλεσμα για συμμετοχή στο Αυτογκόλ
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Άννα Τσουλούφη // Τίνα Κώτση
15:00-19:00 ΑΡΧΕΣ ΠΡΟΒΑΣ – ομάδα Vasistas (Naima Carbajal, Ariane Labed, Ευθύνης Θέου, Πέτρος Σταθακόπουλος, Αργυρώ Χιώτη)
20:00 Συνέλευση κατοίκων
22:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ – Σπύρος Γραμμένος, Βασιλική Καρακώστα, Ντένης Κωνσταντινίδης, Γιώργος Περού, Άγγελος Πάνου, Ζακ Στεφάνου
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18-11-2011
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Steven C. Harvey
12:00-14:00 ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ – Υπατία Βουρλούμη: «queer performance»
15:00-17:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – Αλέξανδρος Ευκλείδης & ομάδα Οι όπερες των ζητιάνων: «Η
κόρη της καταιγίδος»
17:30-21:00 ΑΡΧΕΣ ΠΡΟΒΑΣ – Γιάννης Λεοντάρης
21:00-23:00 ΑΓΩΝΑΣ ΛΟΓΟΥ – Encounter Athens: «Δημιουργικές ομάδες και εγχειρήματα αυτοδιαχείρισης στις γειτονιές της πόλης»
23:00-24:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ x 4 – Egg Hell // MicroondaS // Pockets // Velvoids
ΣΑΒΒΑΤΟ 19-11-2011 :: ΜΕΡΑ ΧΑΟΥΣ
RESIDENCY ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΧΑΟΥΣ – Ειρήνη Καραγιαννοπούλου
12:00-14:00 ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ – Σταύρος Σταυρίδης
12:00-15:00 #1 – Νομαδική Αρχιτεκτονική: ” Το φαγητό” (γεύμα στην πλατεία Αγίων Αναργύρων)
14:30-15:00 #2 – «t.r.o.p.e.m.» – Θ. Μεταξά, Ρ. Τσιλιγκαρίδου, Π. Μανού, Ε. Θέου, O. Twardowka, Μ. Γαλιατσάτος (μέσα και γύρω από το κτήριο του ΕΜΠΡΟΣ)
15:00-16:00 #3 – ΑΝΑΛΟΓΙΟ – “Έχεις μια τρύπα στο τζην σου” της Έλ. Τιμπλαλέξη, σκηνοθετική ματιά
Α. Αζάς (Στ. Αντύπα, Α. Δρακόπουλος, Μ. Λούση, Μ. Πίγκου, Ρ. Προδρόμου, Κ. Παπακωνσταντίνου, Θ. Σκυφτούλης)
16:00-18:00 #4 – Ανδρέας Θεοδώρου, Νικολέτα Ξεναρίου, Ζωή Κολλάτου: «Πως μπορώ να σας ενεργοποιήσω;» (διαδραστική εγκατάσταση μεταξύ πλατείας Ηρώων και φουαγιέ του ΕΜΠΡΟΣ )
16:00-18:00 #5 – Morgane Lagache: «fouille» (περφόρμανς μπροστά από το ΕΜΠΡΟΣ)
16:30-17:00 #6 – Ίρις Νικολάου-Βασιλική Τσαγκάρη: «οδός ΛΟΥΚΑ ΝΙΚΑ συν, πλην [άπειρο]» (πεζόδρομος Λουκά Νίκα)
17:00-17:30 #7 – Στέφανος Μονδέλος: «Ο Γρηγόρης Λαμπράκης ζει» (πλατεία Αγ. Αναργύρων)
17:30-18:30 #8 Lisa Alexander & Βασιλική Δήμου: Kinski Jesus Christ Saviour (1971)
18:00-18:30 #9 – ομάδα ELANADISTIKANOUME (προβολή)
:: ::
20:00-20:30 #10 – ΑΥΤΟΓΚΟΛ – Άννα Τζάκου & Νέλη Πουλοπούλου: «άσκηση:ανάμεσα #1»
20:30-21:00 #10 – ΑΥΤΟΓΚΟΛ – ομάδα ΖΗΤΑ (Ί. , Χ. Κότσαλη, Ι. Παρασκευοπούλου) & Bruised Lee (Μ. Πετρίδου, Χ. Πιέρρος) & XYSM (Χρ. Χοντρόπουλος)
21:00-21:30 #11 – «Όρνιθες ή η αναζήτηση μιας ακόμα ουτοπίας» (σκηνοθ. Τζωρτζίνα Κακουδάκη, παίζουν: Α. Κουτσιανικούλης, Ε. Κουτσιούμπα, Γ. Ματαράγκας, Π. Τοψίδης) (θεατρική δράση στην πλατεία Αγ. Αναργύρων)
21:30-22:00 #12 – ΑΥΤΟΓΚΟΛ – Θάλεια Ιωαννίδου & Αλέξια Σαραντοπούλου
22:00-22:30 #13 – ΑΥΤΟΓΚΟΛ – Μαίρη Ζυγούρη: «smorfia»
22:30-23:00 #14 – ΑΥΤΟΓΚΟΛ – Παναγιώτης Μανουηλίδης
23:00-24:30 #15 – Γιορτή με live κρουστά
ΚΥΡΙΑΚΗ 20-11-2011
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Μαρία Σαρρή: «Λαχειοφόρος αγορά για τη σωτηρία της πατρίδος»
12:00-14:00 ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ – Γιώργος Σαμπατακάκης: «Με ένα καλό αίμα, με κάτι καλά καρφιά… Η αισθητική κληρονομιά του AIDS από τον Mapplethorpe στον Γ.Κ.»
15:00-17:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – Περικλής Μουστάκης: «ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ» (κείμενα: Jean-Luc Marion, Ανδρές Εμπειρίκος)
17:00-20:00 ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ – Γκίγκη Αργυροπούλου (συντονισμός)
21:00-21:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #1 – Γιώργος Παλούμπης
21:30-22:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #2 – Χρυσάνθη Μπαδέκα
22:00-22:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #3 – Μάριος Χατζηπροκοπίου
22:30-23:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #4 – ομάδα Magenta (Έλενα Τιμπλαλέξη & Κατερίνα Σωτηρίου): “Είναι Κεφάτη” με την Στέλλα Αντύπα
23:00-23:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #5 – Κωστής Ζουλιάτης
ΔΕΥΤΕΡΑ 21-11-2011
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Γιάννης Σινιόρογλου & Γιάννης Δελαγραμμάτικας
12:00-14:00 ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ – Φίλιππος Κουτσαφτής: «Φως στον κινηματογράφο»
15:00-17:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – Μάριος Σπηλιόπουλος: «Ανθρώπων ίχνη Ι & ΙΙ»
17:00-19:00 LIVE ΑΡΧΕ&IotIota;Ο – Γκίγκη Αργυροπούλου
19:00-20:00 ΑΡΧΕΣ ΠΡΟΒΑΣ – Μέντη Μέγα
20:30-21:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #1 – ομάδες ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ & ΑΜΑΚΑ: «Station Athens» (καλλιτεχνικό εργαστήρι για νεαρούς πρόσφυγες και μετανάστες)
21:00-21:15 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #2 – Ομάδα KangarooCourt (Δημήτρης Αμελαδιώτης, Σίμος Βέης, Φίλιππος Γκούντζος, Έλενα Κουκόλη, Ιορδάνης Παπαδόπουλος, Νάνα Σαχίνη, Ιωάννα Στρατόγλου):
«Αχ κουνελάκι, κουνελάκι»
21:30-22:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #3 – Ιωάννα Ρεμεδιάκη: «Τα κουλούρια» (ιστορία βασισμένη στα κουλούρια του Ψυρρή)
22:00-22:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #3 – Σοφία Μαυραγάνη- Tadeu Liesenfeld- Δρόσος Σκώτης
22:30-23:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #4 – Γιώργος Γεωργόπουλος (σκηνοθέτης του Tunsgten) & Ζαχαρίας Μαυροειδής (σκηνοθέτης του Ξεναγού): «2 ταινίες για την Αθήνα»
ΤΡΙΤΗ 22-11-2011
RESIDENCY ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ – Αλέξανδρος Μιστριώτης
12:00-14:00 ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ – Εύα Στεφανή
15:00-17:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – Γεωργία Μαυραγάνη: «Εύθραστον»
17:00-19:00 ΑΡΧΕΣ ΠΡΟΒΑΣ – Μαρία Μαγκανάρη –ομάδα Κανιγκούντα: «Μεσοπόλεμος»
19:00-21:00 LIVE ΑΡΧΕΙΟ – Δημήτρης Παπαϊωάννου: «Η Σαπφώ στην κατάληψη»
21:30-22:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #1 – Ακύλας Καραζήσης
22:00-22:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #2 – Κορνήλιος Σελαμψής
22:30-23:30 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #3 – Κώστας Τσιούκας
23:00-24:00 ΑΥΤΟΓΚΟΛ #4– Jan van de Engel
ΤΕΤΑΡΤΗ 23-11-2011
Ημέρα απολογισμού – feed back – άνοιγμα στο μέλλον
Συντονισμός: Κίνηση Μαβίλη
17.00-18.00 Ζάφος Ξαγοράρης (Εικαστική Εγκατάσταση)
18.00-21.00 Συζήτηση